TEHNIŠKI DAN DEVETOŠOLCEV

V sredo, 18. 10. 2023, smo devetošolci izvedli tehniški dan v Ljubljani. Ob 7. uri smo se zbrali na ljutomerski avtobusni postaji. Vozili smo se približno do 9.30, ko smo prispeli do Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo. Najprej smo pojedli malico, potem pa smo se odpravili na predavanje. Predstavili so nam njihov center in razložili jedrsko tehnologijo, veliko so povedali o energiji in podobnih temah. Po predavanju smo si ogledali še razstavo, nato pa smo se premaknili v drug prostor, na delavnico z meritvami radioaktivnosti, na kateri so nam pokazali nekaj poskusov in iluzij. Nekatere smo lahko tudi sami preizkusili. Tam smo bili do 12. ure, nato smo se razdelili v dve skupini. Prva skupina smo šli v McDonald’s na kosilo. Ob 14.15 smo se zbrali na Prešernovem trgu in se odpravili v Hišo eksperimentov, kjer je bila prej druga skupina. Tako sta se skupini zamenjali. Hiša eksperimentov je interaktivni center z interaktivnimi eksperimenti in nekatere smo lahko izvedli tudi sami. S temi poskusi smo spoznavali fizikalne zakonitosti. Naučili smo se, kako takšni eksperimenti delujejo in kako je možno, da določene stvari v naših očeh vidimo povsem drugače, kot zgledajo zares. Ob 16. uri smo se vsi skupaj odpravili na avtobus in se odpravili proti domu. V Ljutomer smo prispeli okoli 19. ure.

Eva Vrabelj, 9. c