GOZDNA ŠOLA

OŠ Ivana Cankarja Ljutomer stoji na robu mesta, na hribu, kjer se nahaja v neposredni bližini gozda, travnika in sadovnjaka. V okolici zgradbe stojita še šolski vrt in čebelnjak. Vse skupaj pa učencem nudi neposreden stik z naravo. V mrežo se je naša šola vključila v šolskem letu 2022/23.

Med poukom se učenci z učitelji pogosto odpravijo na prosto, kjer se učijo s pomočjo narave. Gozd učencem predstavlja svojevrstno igrišče, ki vsakodnevno spreminja svojo podobo z različnimi hiškami, kotički in igralnicami, po njihovih zamislih in izvedbah. Ob robu gozda nastajajo tudi posamezni elementi učilnice na prostem, ki jo gradijo učitelji, starši in učenci skupaj. Učenci v gozdu spoznavajo števila in barve, berejo knjige, pečejo kostanj, udejanjajo likovne zamisli, spoznavajo lastnosti prsti, urijo naravne oblike gibanja. Pri pouku tujega jezika skozi gozdno orientacijo iščejo skriti zaklad. Petju otroških glasov pa ob spremljavi kitare, pri urah glasbe, pogosto prisluhnejo tudi gozdne živali.

Danes mrežo koordinira in upravlja Inštitut za gozdno pedagogiko.

Cilji mreže:

– razvoj koncepta gozdne pedagogike in pedagoškega dela v gozdu,
– vzpostavitev standardov poučevanja v naravnih okoljih,
– spodbujanje ustvarjalnosti, radovednosti, inovativnosti v učnem procesu.

Želimo si, da se še več gozdne pedagogike vnese v pouk in v druge dejavnosti na šoli.