EVROPSKI DAN JEZIKOV

26. septembra obeležujemo evropski dan jezikov. Tudi na Osnovni šoli Ivana Cankarja Ljutomer smo temu dnevu namenili posebno pozornost in k nam povabili učence Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, da nam – devetošolcem predstavijo jezike, s katerimi do sedaj še nismo imeli veliko stika. Predstavili so nam namreč španščino, francoščino in ruščino. Že pred časom smo se odločili, kateri jezik nas najbolj zanima in se na podlagi tega razdelili v tri skupine. Pri španščini nam je učenka 4. letnika najprej predstavila države in območja po svetu, kjer je uradni jezik španščina. Nato smo se naučili nekatere pozdrave in poimenovanja za barve. Predstavila nam je tudi nekatere posebnosti v španskem jeziku (izgovorjava nekaterih črk ipd.). Pri francoščini so se učenci prav tako naučili pozdrave in nekaj osnovnih fraz. Pri ruščini, ki je še nekoliko bolj posebna zaradi pisave cirilice, so dobili liste s prevodi posameznih črk. V cirilici so napisali svoja imena in se predstavili. Prav tako so se naučili osnovne pozdrave. Dijaki so nam tudi prijazno odgovarjali na vprašanja o srednji šoli in maturi, ki se jim bliža.

Tovrstni dogodki in dnevi nas opominjajo, kako pomembno je poznavanje različnih jezikov za komunikacijo in razumevanje ljudi ter za spoznavanje drugačnih kultur. Sodelovanje z GFML je pomembno tudi zato, da nam nekoliko približajo svet, v katerega se bomo podali drugo leto, ko bomo tudi sami postali srednješolci.

Zala Muršič, 9. c